Mis on brändi strateegia ja miks seda vaja on?

Kas oled oma kodulehel logo ja värve lõpmatu kordi muutnud aga siis jälle tundnud, et miski ikkagi ei sobi? Või alustava ettevõtjana ei tea mida teha, sest kõik on üks suur segadus. Pidev brändi kujunduse muutmine ja sellega rahulolematus annab meile signaali, et oleme tegemata jätnud ühe olulisema etapi brändi loomise protsessis – brändi strateegia.

 

Mis on brändi strateegia?

Mulle meeldib brändi strateegia olemust võrrelda vundamendiga. Mõtle, et brändi loomine on nagu maja ehitamine. Alustame ikka tugevast ja kindlast vundamendist ning siis hakkame sinna tasapisi korruseid juurde ehitama. Kui vundament on kvaliteetne, siis peaks kogu maja pikas perspektiivis hästi vastu pidama. Kui vundamenti üldse mitte teha, siis teadagi mis selle majaga juhtuda võib..

Brändi strateegia ei ole lihtsalt tükike paberit, mida enam kunagi ei vaata, see on brändi piibel (lisaks stiilijuhisele). See aitab leida ainulaadse positsiooni turul ning arendada ettevõtte jaoks sobilikku häält ja isiksust. See mõjutab iga väikest otsust ja ka sisu, mida alles looma hakatakse. Hästi määratletud brändi strateegia abil on võimalik luua tunnet. Seda maagilist tunnet, mis meelitab ligi õigeid inimesi ning paneb neid lõpuks sinu brändi kasuks otsustama.

 

Disain koos strateegiaga on arusaadav, ühtne ja eristuv.

 

Brändi strateegia neli kõige tähtsamat osa:

 mida, miks ja kuidas
 mille poolest teistest erined
 kes on sinu inimesed ja kuidas neid aidata saad
milline on sinu lugu ja kuidas seda jutustad

 

Miks peaks brändi strateegiast alustama?

Enamik ettevõtjaid alustavad brändi loomisel esmalt visuaalidest, sest ilusatele asjadele on lõbusam keskenduda. Tegelikult peaks aga mõtlema, mis on ettevõtte eesmärk ja mida soovitakse saavutada. Kelle jaoks seda kõike tehakse ja miks? Võimatu on müüa midagi edukalt, kui ei tea mis see on, mida täpselt müüa soovitakse.

 

Brändi strateegia aitab hoida fookust. Annab selguse ja enesekindluse minna edasi. Loob ettevõttele vundamendi, millele saab rajada just sellise brändi millest oled unistanud.

 

Kui brändi strateegia on paika pandud, siis igasugused edaspidised otsused ja valikud on palju kergemad, nii ettevõtte omanikule endale kui ka disainerile. Siiani on hästi meeles, kui saime Naíya Lingerie strateegia valmis ning Naíya looja Merle kergendatult ohates teatas, et tal oli seda nähes palju lihtsam esimese kollektsiooni jaoks õigeid pitse valida.

Disaineri jaoks lihtsustab see samuti kogu protsessi. Oma algusaastatel ei pööranud ma ka ise brändi strateegiale suurt tähelepanu. Küsisin võibolla paar lihtsat küsimust ning hakkasin asjaga pihta. See päädis aga tihti sellega, et olin oma tööd tehes segaduses, ei tunnetanud kõiki nüansse ning lõpptulemus ei olnud nii hea kui oleks võinud. Kõik sai tehtud, aga ometi tundus nii pinnapealne. Nüüd olen aastate jooksul paika pannud täpse tööprotsessi, mis sisaldab ka põhjalikku brändi strateegiat. Küsin küsimusi, mille peale võibolla ise ei tulegi ning mis panevad pikemalt mõtlema. Nii saamegi luua brändi, mis peegeldab sinu ettevõtte olemust ja hinge ning suhestub õige sihtgrupiga.

 

Nüüd kui sul on tekkinud väike arusaam brändi strateegia olemusest ja selle vajalikkusest, on aeg see teoks teha. Kui vajad abi, siis olen olemas. Võta julgelt ühendust ning alustame koos seda põnevat teekonda.

 

Parimat,
K

Katré Eesmaa