õige aeg rebrändinguks

Aasta hakkab lõppema ning see on suurepärane aeg teha ülevaade oma ettevõtte tegemistest, saavutustest ja asjadest mis ei läinud plaanipäraselt. Samal ajal kui püstitad uueks aastaks uusi eesmärke, siis kuidas teha kindlaks kas su ettevõte vajab rebrändingut? Mis see üldse on ning millal seda tegema peaks?

Esmalt, bränd ei ole pelgalt logo või firmapastakas, vaid hoopis mida inimesed su ettevõttest arvavad ning kuidas nad seda tunnetavad. See on kombinatsioon juhtimisest, tootmisest, müügist, klienditeenindusest ja turundusest, mis loob reaalseid kogemusi ja muljeid ning kujundab kokkuvõttes seda mida tarbijad su brändi suhtes tunnevad ja arvavad. Rebrändingu puhul muudetakse või uuendatakse mingit osa brändist.

Erinevalt ajast kui oma ettevõtmisega alustasid, ei ole sul arvatavasti enam aega pöörata tähelepanu kõikidele pisidetailidele, mis brändi uuendamise ja arendamisega kaasas käivad. Mõte oma brändi uuendamisest võib aga hirmutav olla, sest oled sotsiaalmeedias tükk aega juba aktiivne olnud ning kardad, et rebränding võtab hoogu maha või kaotad lojaalseid jälgijaid ja kliente. Aga mõtle kui see aitaks sul hoopis lendu tõusta ning teeks su äri klientide jaoks veelgi ahvatlevamaks? Mis siis ikkagi teha?

Siin on sulle mõned küsimused, et teada saada kas piisab väikesest värskendusest või vajab su ettevõtte täielikku rebrändingut:

 

motivatsioon

Kas sinu tooted või teenused on muutunud? Klientuur on muutunud? Kas sinu ettevõtte on jõudsalt kasvanud või hoopis suunda vahetanud? Või oled lõpuks selgusele jõudnud, millised on su ettevõtte eesmärgid ning soovid et su ettevõte peegeldaks seda? Või oled lihtsalt tüdinenud oma ettevõtte olemasolevast kujundusest ning soovid seda uuendada?

Kui su äri on ajaga kasvanud, tooted/teenused või klientuur muutunud või oled lõpuks ometi selgusele jõudnud, mida oma ettevõttega saavutada soovid, siis on ilmselt õige aeg rebrändinguks. Brändi visuaalne identiteet on sageli just see mis jätab esmamulje ning just hea esmamulje loomiseks peavadki brändi visuaalid toetama ettevõtte väärtusi ja eesmärke. Kui oled käesoleval aastal läbi teinud suuri muutusi, siis täielik rebränding on täpselt see mida vajad, et astuda uude aastasse kindlustunde ja selgusega.

 

eesmärk

Millisena soovid, et su kliendid sind näeksid? Kas praegune visuaalne identiteet töötab ning edastab klientidele õiget sõnumit? Kui ei, siis mis on sinu arvates valesti?

Kui tunned, et su ettevõtte visuaalne identiteet ei edasta klientidele õiget sõnumit, siis oleks aeg ette võtta täielik rebränding. Kui aga sõnum on arusaadav, kuid pisike timmimine ja täpsustamine aitaksid seda veel selgemini edastada, siis pole täielik rebränding vajalik. Sellisel juhul tuleks välja selgitada, kus täpsemalt on väike uuendus vajalik ja milline osa jätta üldse puutumata ning vastavalt sellele teha ka muudatused.

 

kliendid

Ilmselt on sul olnud piisavalt aega, et oma olemasolevat klientuuri tundma õppida ning nüüd peaks olema selgem pilt KES on tegelikult su ideealsed kliendid. Millised nad on? Mis on see, mis teeb neist ideaalse kliendi? Kas su bränd suhestub nendega?

On täiesti loomulik, et aja jooksul ettevõte kasvab, eesmärgid muutuvad ning uueneb ka visuaalne identiteet. Sellepärast tulebki kasuks aeg-ajalt analüüsida ka oma klientuuri, sest ka viimane võib muutuda. Seega, kes on ikkagi sinu ideaalsed kliendid? Kas sinu bränd väljendab end neile selgelt? Kui ei, siis oleks aeg täielikuks rebrändinguks. Veendu, et su brändi kujunduse visioon sobiks kokku sinu ideaalsete klientidega.

Kui su klientuur on samaks jäänud ning oled rahul nende klientidega keda ligi meelitad, siis pole täielik brändi kujundus vajalik. Küll aga võiksid pakkuda oma lojaalsetele klientidele aeg-ajalt midagi uut ja põnevat, olgu see siis kodulehe värskenduskuur või südamlik pühadekaart.

 

tulemus

Kuidas hinnata, kas see väike muudatus või täielik rebränding oli edukas? Kõige tähtsam ei ole hea välimus, vaid kuidas bränd üleüldiselt töötab. Teades, mis sinu ettevõtte jaoks kõige paremini töötab ning mis mitte, aitab sul edaspidi ka õigeid otsuseid teha. Arvamismängud pole kunagi hea valik, samamoodi nagu pole kasulik keskenduda ainult oma soovidele või eelistustele. Ja kui su klientuur koosneb põhiliselt näiteks naisterahvastest vanuses 25-55, siis ei tasu südamesse võtta, mida su 75 aastane äiapapa su brändi kohta räägib eks.

Kui oled otsustanud täieliku rebrändingu kasuks, siis võid võtta ühendust oma vanade lojaalsete klientidega ning küsida nende arvamust uue kujunduse kohta. Inimesed, kes on sinuga varem edukalt koostööd teinud, teavad mis teevad su ettevõtte edukaks ning võivad anda vajalikku ja väärtuslikku tagasisidet. Siiski peab arvestama ka asjaoluga, et paljudel on muutustega alguses raske leppida, kuid peagi saadakse esimesest ehmatusest üle ning edasi ollakse juba mõistvamad.

Samuti soovitan sul püstitada eesmärgid ja verstapostid selles suunas, kuhu soovid oma ettevõttega lõpuks jõuda. Nähes kui kiiresti sa ühest punktist teise liigud, aitab see sul selgusele jõuda, kas peaksid tegema veel mõningaid muudatusi või oli rebränding edukas.

 

mis edasi?

Kas oled mõelnud või sisimas tundnud, et su ettevõte vajaks muudatusi ning eelnev loetelu ainult kinnitas su mõtteid? Olgu see investeering täielikku rebrändingusse või kõigest visiitkaartide uuendamine, soovin et uus aasta oleks sinu jaoks eelkõige edukas. Sellepärast olengi siin, et sind aidata! Võta minuga julgelt ühendust ning kirjuta oma soovist lähemalt, sest esimesed on end juba 2018a graafikusse kirja pannud.