ideest teostuseni ehk minu brändi kujundamise protsess

Tavaliselt on nii, et inimene maksab raha ning ta saab mingi asja vastu. On see siis näiteks toit, rõivaese või minu puhul brändi või logo kujundus. Aga kuidas ühte või teist asja valmistatakse ja luuakse ning kui palju see aega võtab, see kaob kõik kuskile müra sisse ära. Mõnda see ei huvitagi, kuid paljud inimesed on uudishimulikud ning nad soovivad teada kuidas asju tegelikult tehakse ja mis toimub tagatubades. Tihti hakatakse hoopis teistmoodi mõtlema ning asju rohkem väärtustama kui ollakse tööprotsessiga rohkem kursis. Olen tähele pannud, et ka logo ja brändi kujundusega on sama. Arvatakse, et see on miski, mis sünnib üleöö ning võileiva hinna eest. Vastupidi, see on töö nagu iga teinegi. Seekord mõtlesingi, et annan põgusa ülevaate oma brändi kujundamise protsessist. Olenevalt projektist võivad loomulikult mõned etapid varieeruda, sest ega kõik pole kivisse raiutud ka. Alustame?

Kui kliendile mu looming meeldib ning ta on minuga ühendust võtnud, endast ja oma tegemistest põgusa ülevaate andnud, siis saadan talle lisainfo ja hinnakirja faili. Kui mõlemale sobib, siis vajadusel lepime kohtumiseks aja kokku või ajame kõik asjad arvuti teel korda. Enne veel kui saame tööga alustada, tuleb tasuda ettemaks ning digitaalselt allkirjastada kirjalik kokkulepe. Ettemaks tagab kliendile koha graafikus ning annab mulle teadmise, et kliendil on tõsi taga ja ta ei kao ära kui tööks läheb. Tavaliselt on enne projekti algust ka ooteaeg, mis võib olla kaks kuni kuus nädalat. Miks on aga vaja kirjalikku kokkulepet või lepingut? Ega ei olegi. See on eelkõige enda ja kliendi distsiplineerimiseks ning seal on konkreetselt kirjas mis, kus, kuidas, kui palju ning mis siis saab kui…

briif ja eeltöö

Briif on kliendi poolne informatiivne juhis, mis on kogu projekti vundamendiks. Tugev bränd nõuab tugevat vundamenti! Selleks olen loonud küsimustiku, mille saab mugavalt netis ära täita. Mis on ettevõtte missioon, visioon ja väärtused? Kes on põhilised kliendid ja konkurendid? Millised on ootused ja visuaalsed eelistused? See ei ole koht, kus sõnadega kitsi olla või kiirustada, vaid siin tasub vastamiseks aega varuda ning olla põhjalik. Briifingu põhjal panen kokku brändi strateegia ning teen veidi uurimistööd. Õpin klienti ja ta ettevõtet tundma. Samuti teeb see mul edaspidise töö tunduvalt lihtsamaks ja hoiab kokku palju aega.

Lisaks briifingu kirjalikule osale teeme koostööd ka Pinterestis. Just see osa on paljude klientide lemmik minu tööprotsessis. Selleks loon Pinteresti salajase pinboardi ning asume üheskoos sinna erinevat pildimaterjali koguma. Esmalt klient ning seejärel mina. Üks asi on kliendi poolset visiooni lugeda paberi pealt, kuid hoopis teine on seda tajuda piltidena ning siinkohal ongi Pinterest heaks abivahendiks. Kui sinna on juba korralik hulk pilte kogunenud, siis sorteerin ja selekteerin parimad välja ning kasutan neid pilte järgmises etapis.

 

 inspiratsioon ja ideed

Kui Pinterestiga on asjad ühel pool, siis asun kokku panema värvipaletti ja mood boardi. See on inspireeriv kollaaž fotodest, tekstuuridest, tekstidest ja muudest elementidest. Mõni disainer otsib värvid alles kõige viimasena, kuid mina teen seda just algstaadiumis, sest värvitoonide valikul on suur osa minu mood boardide kujundusel. Kes on neid näinud, teab millest räägin. Värvitoonide valikul on suureks abimeheks Pantone värvilehvik ja Chip book (keskmisel fotol).

Olles saanud mood boardile ja värvipaletile kliendi poolse heakskiidu, siis asun ideede visandamise kallale ning see käib ikka vanaviisi – pliiatsi ja paberiga. Selleks kasutan eraldi märkmikku või tavalisi valgeid koopiapabereid ning joonistan absoluutselt kõik mõtted paberile. Need on robustsed ja visuaalselt algelised ideed, pildid, mida tavaliselt näen vaimusilmas või unes. Sellest sota-potast ja sigri-migrist välistan nõrgemad kujundused ja valin paar-kolm tugevamat ideed ning äratan need arvutis ellu. Kui need näevad juba enam-vähem välja, siis esitlen neid must-valgena kliendile. Siin üldjuhul jääb üks kujundus sõelale ning selle kallal siis töötan edasi.

 

kujundamine ja presenteerimine

Kõige meelepärasemat logo kujundust lihvin senikaua kuni enam miski silma ei kriibi ning klient juba elevusest käsi kokku lööb. Seejärel lisan värvid ja muud elemendid. Järgmisena kujundan vastavalt valitud paketile sekundaarsed logod ja märgid, valin juurde sobivad kirjastiilid. Kujundan mustrid, visiitkaardid, kleebised ja muud vajalikud elemendid ning kõige lõpuks panen kokku stiilijuhise, mis aitab edaspidi kliendil kogu visuaali ühtsena hoida. Kui kõik hakkab vaikselt paika loksuma, siis on aeg kliendile tehtud tööd ka presenteerida. Selleks kasutan erinevaid digitaalseid näidiseid ehk mockup’e. Kui kliendi soov on logo kasutada tulevikus näiteks riidest kotil, siis seda ta ka näeb. Kui klient on fotograaf, siis näitan logo vesimärgina mõnel tema tehtud fotol. Selle etapi jooksul ootan kliendilt alati ka vahetut tagasisidet, sest arvan, et ainult nii jõuame parima tulemuseni.

töö lõpetamine ja tulemus

Meie koostöö, alates konsultatsioonist kuni viimaste kujunduselementide valmimiseni, kestab umbes kolm kuni kuus nädalat, olenevalt projektist. Kui see on juba lõpule jõudmas, siis on kliendil aeg tasuda viimane arve ning mina valmistan failid ette, et need siis seejärel Dropboxis üle anda. Sealt leiab logofailid kõikides vajalikes formaatides, mood boardi, stiilijuhise ning kõik muud elemendid ja trükifailid vastavalt valitud paketile. Seejärel saab tähistama hakata ning uut brändi kujundust maailmaga jagada.

Olen alati õnnelik kui klient on samuti õnnelik ning tuleb suure hurraaga oma uue kujundusega välja. See võrdub umbes sama emotsiooniga kui näed oma last esimesi samme tegemas, põnevus ja rõõm ühteaegu ning siis äkki on ta suur ning on aeg kodust lahkuda. Ja nagu emad kodus ootavad igaõhtust kõnet või küllatulekut, siis olen ka mina edaspidi olemas kui on vaja muid kujundustöid või konsultatsiooni.

Lõpetuseks veel tahan südamele panna, et palun-palun valige endale disainer, kelle stiil, isiksus ja tehtud tööd teid kõnetavad. Leian ikka aeg-ajalt oma meilide seast kirju inimestelt, kes kahjuks pole suvatsenud isegi mu tehtud töödega tutvuda ning see teeb lihtsalt meele kurvaks. Igal disaineril on üldjuhul oma kindel stiil ning nad spetsialiseeruvad milleski. Võtke omale sobiva kujundaja leidmiseks aega ning veenduge, et tema tehtud tööd kattuvad teile sobiva stiiliga. See hoiab aega kokku ning on suurem tõenäosus, et kogu tööprotsess on inspireeriv, põnev ja motiveeriv nii kliendi kui ka kujundaja jaoks.

Kui tekkis küsimusi, siis jäta oma kommentaar postituse alla või kui soovid minuga koostööd teha, siis võta minuga julgelt ühendust SIIN.

Fotod: Kristi Kullerkupp