kuus nippi kuidas kodus paremini töötada

Olen viimased paar aastat kodus töötanud ning võin alles nüüd öelda, et olen oma rütmi ja -süsteemi paika saanud ja üldse kodus töötamisega harjunud. See pole tegelikult nii lihtne kui tundub ning millegipärast paljud arvavad, et kodus töötamine võrdub päevast-päeva laisklemisega ning mitte midagi tegemisega. Ja siis teisalt on need, kes arvavad, et oh kui äge, ju siis pappi tiksub nagu muda, et kodus töötab. Tegelikult ei ole nii. Kuidas vastupidist tõestada ning mitte langeda motivatsioonipuuduse lõksu? Allpool panengi kirja kuus lihtsat punkti, kuidas kodus töötamine võimalikult meeldiv ja produktiivne oleks ning kontorist-koju üleminek sujuvam oleks.

 

ärka vara

Mida varem ärkad, seda varem saad tööga alustada ning seda varem ka lõpetad. Olen lugenud paljude välismaiste kodus töötavate vabakutseliste elukorraldusest ning isegi suurimad öökullid on end ümber harjutanud ning hakanud hommikuti varem ärkama. Harjumine võtab aega, kuid asi on seda väärt. Kui oled hommikuti pikalt magaja, siis ärka iga päev pool tundi – tund aega varem kuni soovitud kellaajani. Nii jõuab organism uue elukorraldusega harjuda ning üleminek on kergem. Veel lisan, et varakult ärkamise all ma ei mõtle, et ärkad kell 6 hommikul ning asud kohe tööd tegema, ei. Võta hommikul siiski rahulikult. Minul on näiteks äratus 7:35, viin lapse lasteaeda, tulen koju ja teen hommikusöögi- ja kohvi. Arvuti taha maandun üldjuhul alles kell 9. Selleks ajaks on mul ka aju juba üles ärganud ning olen valmis oma tööpäeva alustama. Mõni teeb veel lisaks kiire hommikujooksu, virgutava jooga keset elutuba või mediteerib vaikuses. Mis iganes aitab, peaasi, et saaksid varakult voodist välja!

 

tee end korda

Lõunani pidžaama kandmine võib ahvatlev tunduda kui keegi sind ei vaata ega kontrolli. Skype’i kõnede jaoks ei pea ju ka tegelikult pükse jalga panema eks? Wrong! Riietumisele ja enda väljanägemisele rõhku mitte pannes on aga motivatsioon raske tulema ning sellega võid endale lõpuks karuteene teha. Kodus töötamine ei tähenda, et peaksid poole päevani pidžaamas, sorakil juuste ja padjanäoga ringi käima. Hommikuti pese, säti ja riietu ning usu mind, palju kergem on tööpäeva alustada ning kuller ei ehmata ka enam ära.

 

korralik töökeskkond

Voodis või diivanil arvutis lösutamine on minu jaoks pigem puhkamine ning kohe kuidagi ei taha tööga kokku käia. Töö tegemiseks loo omale sobiv keskkond, olgu see siis väike nurgake või võimaluse korral eraldi tuba. Tee see endale meeldivaks ning ümbritse end asjadega, mis sind inspireerivad. Arvuti, telefon, pliiatsid, märkmikud, post-it kleepsud on elementaarsed. Pisike bluetooth kõlar, roheline vastupidav taim, mõni asjakohane raamat, mida puhke hetkel sirvida.. you name it.

 

ole organiseeritud

Kasuta kindlasti mõnda ajaplaneerimise äppi, programmi või kui oled vanakoolikas nagu mina, siis kalendermärkmikku. Nutikas ajaplaneerimine ning hea ülevaade tööprotsessist ja klientidest aitab sul graafikus püsida ning vähendab meeltesegadust ja probleeme. Ise kasutan tavalist kalendermärkmikku ning see aasta kasutan ka bullet journal süsteemi. Töötab väga hästi. Olen mitu korda proovinud igasuguseid uhkeid äppe ja telefonikalendreid, aga mkm. Reaalne paber sõrmede vahel, käsitsi kirjutamine, värvilised markerijooned, washi teip – see lihtsalt on omamoodi võluv maailm. Ühesõnaga ajaplaneerimine ja süsteem on vajalik, leia endale lihtsalt sobiv viis. Et olla edukas, pead olema organiseeritud!

 

söö ja suhtle

Ma ei tea, mis värk sellega on, aga arvuti taga tööd tehes tahaks koguaeg midagi näksida. Käsi muudkui käib ja otsib, mida närida saaks.. Peida pastakad kaugemale ära ning varusta end tervisliku pähklisegu või mõne muu asjaga mis parasjagu isutab. Viimasel ajal olen leidnud hea nipi, kuidas näksimisest lahti saada. Tume šokolaad! Sööd seda lihtsalt nii palju, et näksimise-koll läheb minema ja terve päev on mureta. Until next time.. Loomulikult ei saa üle ega ümber korralikust lõunast, neid ei tasu vaatamata kodus olemisele vahele jätta. Lõunatamine on ka hea võimalus inimestega suhtlemiseks ja kohtumiseks. Nimelt kodus töötamise üks miinuseid on üksildlus. Alguses võib see tore olla, eriti kui oled introvert, kuid pika peale tahaksid kellegi muuga asju arutada kui oma koera või kassiga.

 

töö ja eraelu

Mis juhtub kui sa ei erista tööelu eraelust? Töötad kodus vabakutselisena rohkem kui kontoris. Ka mina tegin alguses selle vea ning töötasin eraelu ja une arvelt, sest see tundus tol hetkel ainuõige. Sellele tundele on raske vastu panna teades, et ainult sina oled oma teenistuse eest vastutav. Midagi ei tiksu kuskilt niisama juurde. Kui sa oma puhkeajal näed, kuidas e-mailid kuhjuvad ning tähtajad lähenevad, siis on tõenäosus suur, et jäädki puhkeajal tööd tegema. Et sellist olukorda vältida, siis peaksid paika panema kindla tööaja ning sellest ka oma kliente teavitama. Kodus töötamine ei tähenda, et peaksid klientidele 24/7 kättesaadav olema. Kui vaja, siis lülita ka töömeilide vastuvõtt oma telefonis peale tööaega välja. Mida vähem tööasju sul puhke hetkel silme ees on, seda parem. P.S Töö ja eraelu peaksid lahus hoidma tegelikult kõik töötajad ja tööandjad!

 

Oleks ma ise kohe alguses neid nippe teadnud, oleksin võibolla oma asja kiiremini käima saanud. Kodus töötades võib olla päris palju segavaid faktoreid nagu näiteks tähelepanu nõudev väikelaps, undav külmkapp või lõputud pesuhunnikud. Aga ka ahvatlusi nagu põhjatu sotsiaalmeedia või lemmik sarja uued osad. Kõigil ei ole kodus töötamise võimalust ning kõigile see ei sobigi, see pole lust ja lillepidu ning nõuab tegelikult suurt enesedistsipliini. Kui aga vähegi kaalud kontoritööga hüvasti jätmist, siis tee veidike eeltööd, tekita endale sobiv rutiin ning tunne kodus töötamisest rõõmu! Kui oled ise õnnelik, on ka teised sinu ümber õnnelikud!

Fotod: Unsplash / Style Me Pretty