goodbye 2016, hello 2017

Sõbralik #kraanivesi kampaaniaEnne kui seda postitust kirja hakkasin panema, vaatasin tagasi viimasele paarile aastale. Vau, kuhu ma ometigi jõudnud olen ja millega hakkama saanud? Ma poleks elu sees uskunud, et ma peale lapse sündi leian endas veel energiat oma äri luua ning hakata teistele inimestele visuaalset identiteeti looma. Ja et kogu see asi veel nii hästi käima läheb. Oh boy, algus oli raske aga see oli seda väärt! Võiksin öelda, et eelmised kaks aastat olid sellised ehtsad sisseelamise aastad. Täis segadust, magamata öid, dialooge iseendaga, stressi, eneseleidmist. Kaootiline? Pigem õpetlik! Võtan lühidalt eelmise aasta kokku ja annan põgusa ülevaate, mis põnevat sellel aastal juhtuma hakkab. Alustame?

 Sõbralik #kraanivesi kampaania

See oli kindlasti üks minu eelmise aasta highlighte ning tekitab minus siiani elevust. Esimest korda tegin koostööd strateegiaagentuuriga ning kõik sujus üllatavalt hästi. Ma olen ääretult tänulik selle võimaluse eest! Väga äge on ikka oma loomingut suure reklaamplakati peal näha või kinoekraanil animeeritud reklaamina. Vanad disainipeerud kindlasti ainult mõmisevad selle peale aga kamooooon! Need olid minu tegelased.. seal.. plakati peal! Üle terve linna! Peale seda koostööd oleme ka ise perega rohkem kraanivett jooma hakanud ning kann sidruniveega seisab meil alati laual. Kui ei tule silme ette millest jutt käib, siis piilu veel siit.

 Kindel tööaeg

Sügisel sain lõpuks oma töörütmi paika. Enne seda tegin tööd öösiti ja nädalavahetustel ning igal hetkel kui abikaasa last vaatas. Pika peale sai selgeks, et selline asi ei lähe mitte. Tööd oli palju rohkem kui töö tegemise aega ja see tekitas stressi, samuti kannatas kodune elu. Mind peaksid mõistma kõik emad, kes on loonud oma äri ja püüdnud seda käima saada, samal ajal soovides olla ka täisväärtuslik ema ja abikaasa. Loomulikult oleksin võinud lapse hoidu või sõime panna, aga minu jaoks ei tulnud see kõne allagi. Läks aeda kolmeselt, oli selle jaoks valmis ning kokkuvõttes ei olnud meil mingit erilist harjutusperioodi ega lasteaiastressi. Seda kiiremini sain mina oma asju lõpuks ometi inimese kombel teha. Nüüdseks on mul välja kujunenud, et tööga tegelen ainult argipäeviti üheksast neljani. Jah, suht sama ju mis tavalistel kontori inimestel aga tegelikult mitte, vabadust on palju rohkem. See on ka mu enda distsiplineerimiseks, sest mul on komme arvuti tagant tõusta alles siis kui jalgadest ja tagumikust hakkab vereringe kaduma ning kalendris vaatab vastu teine kuupäev. Nüüd asjad sujuvad, sest suudan tööd pereelust eemal hoida ning kõik on õnnelikumad.

 

Nike logo visand. Foto: LogoDesignLove

Õiglane tasu

Mulle on alati meeldinud lugu Nike logost, mille tegi omal ajal üks graafilise disaini tudeng ning talle maksti selle eest umbes 195 eurot praeguses vääringus. Aitäh, head aega ja Nike on praeguseks üks suurimaid spordirõivaste ja jalatsite tootjaid ning nende logo tunnevad kõik. Õnneks mõned aastad hiljem kingiti sellele tagasihoidlikule neiule Nike logoga teemantsõrmus ning mõned aktsiad, mille tõttu ta hetkel päris mugavalt elab. Olen selle paari aasta jooksul palju uusi oskusi omandanud, targemaks saanud ning arenenud, samuti suudan praegu kliendile palju rohkem pakkuda kui alguses. Selle tõttu tõstsin eelmisel aastal oluliselt oma hindu. Igaüks peab kuskilt alustama ja ka mina küsisin alustades suurest teadmatusest logo kujundamise eest võileiva hinda. Klientidele see loomulikult meeldis, kuid minu suhtes oli ebaaus. Samas kui ma poleks tol ajal neid töid teinud, siis ma võibolla ei kirjutaks praegu siin. Iga tutvus ja koostöö on millegi jaoks hea ja võib tulevikus kasulik olla. Mina teemantsõrmuseid ja aktsaid ei oota, kuid õiglast tasu sooviks oma töö eest ikka saada. Millal on siis õige aeg oma hindu tõsta? Mina olen jälginud seda nippi, et kui tööd tuleb uksest ja aknast ning lõppu ei paista, siis on järelikult õige aeg veidi hinnakirja uuendada. See on ka üks teema millest kirjutan hiljem pikemalt.

Suurepärased kliendid

Möödunud aasta sisse mahtus palju suurepäraseid kliente ning vahvaid projekte. Mulle nii meeldib, et mu juurde satuvad õhinat täis inimesed ning nad räägivad oma visioonidest ja ootustest. Ma äratan selle visiooni ellu ja hiljem jälgin vaikselt kõrvalt, kes kuhu teel on ning mis parasjagu teeb. Nagu oma lapsukesed või nii. Iga projektiga saan ka ise kasvada ning õpin palju. Üldjuhul on mu klientideks väge täis naised, kuid eelmisel aastal sattus nende sekka ka üks tore meesterahvas, tervitused Tormi! Hetkel olen lõpetamas paari suuremat projekti ning kolmas ootab avaldamiseks kevadet. Ei jõua ära oodata, et saaksin neid teiega jagada! Aitäh, aitäh kõigile, kellele sain aastal 2016 abiks olla, olen teie jaoks olemas ka edaspidi!

Mis järgmiseks?

2017 aastaks on mul suured plaanid nii tööalaselt kui ka eraelus. Suur osa sellest on enese arendamine ja õppimine, kuid ka teiste nõustamine. Peale pikka mõtlemist otsustasin, et alates uuest aastat enam illustratsioonidega ei tegele ning keskendun täielikult logode kujundamisele ja brändingule. Joonistamine jääb siiski mulle südamelähedaseks, kuid ma ei suutnud leida seda ideaalset tasakaalu, et jätkata mõlemaga nii nagu sooviksin. Siiski ei paki ma oma joonistustarbeid kokku. Hobi korras aeg-ajalt midagi ikka kritseldan, kuid tellimustöid enam vastu ei võta.

Kuna loodus tühja kohta ei salli ja mitmed kliendid on huvi tundnud, siis alates uuest aastast hakkan pakkuma nö loovjuhtimise ja konsultatsiooni teenust. Ehk siis vajadusel räägin ja nõustan rohkem ning kujundan vähem. Näiteks kui soovid ise omale visuaalse identiteedi kujundada, kuid ei oska kuskilt alustada või soovid nõu, mida ja kas olemasolevas kujunduses muuta, siis võid minuga ühendust võtta.
Teiseks, ma hakkan nüüd ükssarvikuks! Tegelikult ka. Unicorn designer-iks nimetatakse disainereid, kes oskavad nii kujundada kui ka koodida. Kuna ma olen juba HTML ja CSS maailmaga veidike tuttav ning see asi mind huvitab, siis why not. See kõik on selleks, et pakkuda tulevikus klientidele täislahendust ehk siis brändi kujundust koos veebilehega. Ma ei hakka kodulehti nullist ehitama, vaid WordPressi põhjale ning koodi tundmine ja oskamine annab rohkem võimalusi. Samuti tahaksin minna inspiratsioonireisile, külastada mõnda graafilise disaini teemalist messi või üritust. Kui keegi läheb, võtke mind kaasa!

Oli tore, 2016 bye-bye! Täis rõõmu ja kohati ka närvikõdi. Vaatamata kõigele olen väga tänulik, et saan oma asja iga päev ajada ning loodan kauneid kujundusi teile veel aastaid ja aastaid luua. Rääkige, millised on teie eesmärgid uuel aastal?

ütle sõna sekka

Jaga oma mõtteid