5 parimat investeeringut sinu loomingulisele väikeettevõttele

Oled just loonud või loomas oma ettevõtet, kuid ei tea millega edasi minna? Kuhu ja kuidas veel investeerida? Kuidas teha parimad valikud kui võimalusi on nii palju? Mul on kliente, kes on oma asjaajamistes väga erinevates etappides. On neid, kes on alles maksnud ettevõtte asutamiseks riigilõivu või pole veel sedagi teinud ning on neid, kes on vaikselt omaette juba tükk aega nokkinud, kuid nüüd soovivad suuremalt avalikkuse ette tulla. Mõlemal juhul tullakse minu juurde ühe jutuga – nad soovivad teha oma ettevõtte jaoks õige investeeringu, mis aitaks neil edukalt edasi minna. Tuleb tuttav ette? Minu abil saavad nad brändi kujunduse, kuid alati küsitakse, et millele veel peaks tähelepanu pöörama… Järgnevalt toongi välja viis parimat investeeringut, mida saad oma väikese ettevõtte jaoks teha. Loodan, et on abiks.

 

1. kvaliteetsed fotod

Öeldakse, et inimene sööb kolmandiku toidust silmadega. Sama on tegelikult ka kõige muuga, sest me elame ju visuaalses maailmas. Hästi tehtud fotode abil jääd paremini silma ka potentsiaalsetele klientidele. Sul võib olla suurepärane toode, kuid kui oled need kiirustades üles pildistanud, halva valgusega ruumis, kortsus ja kirju kanga peal, siis võid kindel olla, et pooled müügid just selle tõttu tegemata ongi jäänud. Kui soovid oma tootefotosid ise teha, siis võta aega, koolita end ja muretse endale vajalikud vahendid. Selleks ei pea sugugi omama tipptasemel kaamerat või muud keerulist atribuutikat. Häid fotosid on võimalik ka käepäraste vahenditega saavutada, peab lihtsalt teadma mõningaid nippe ja trikke. Alati on võimalus kasutada ka professionaalset fotograafi. Neil on vajalikud teadmised, oskused ning pealegi hoiab see kõvasti aega kokku. Isegi kui sul pole (veel) valmis tooteid, siis investeeri fotodesse, mis näitavad sind, su tööprotsessi ja keskkonda. Omast kogemusest tean, et see tasub ära ning neid pilte saab kaua ja mitmel platformil kasutada. Ilusate fotodega näeb ka tulevane koduleht palju parem välja!

 

2. brändi kujundus

No see ei tohiks küll üllatusena tulla. Ma ei väsi kordamast, väga tähtis on leida endale disainer, kes suudab su ettevõtte väärtuseid peegeldada ka brändi kujunduses. Kui otsustad siin kokku hoida, siis võib see sulle hiljem palju rohkem maksma minna. Sa lihtsalt ei saa endale lubada midagi, mis on enam-vähem või hullemal juhul ei sobi üldse! Kvaliteetne disain tekitab usaldust ning meelitab ligi õigeid kliente. Leia endale disainer, kelle tööd ja tööprotsess on sulle meelepärased ning kes mõistab ka sind ja su ettevõtte olemust. See peaks tunduma ja olema nagu match made in heaven, seda parem on ka tulemus!

 

3. koduleht

Igal ettevõttel peaks olema ilus ja hästi toimiv koduleht, see on nagu virtuaalne kontor või poe esine, mis sind esindab. Ükskõik, kas oled suur- või väikeettevõtja – koduleht on must have. Mitte toimiv ja/või kujunduse poolest ajast-arust koduleht töötab sinu vastu ning ilmselt peletab ka kliente eemale nagu jaanipäeval muru sisse tossama jäetud sääsepeleti. Sa pead selles kirjus ja kiiresti arenevas internetimaailmas silma paistma ning kauni, lihtsa ja läbimõeldud kodulehega seda sa ka teed. Palu mõne asjatundja abi, kes meisterdab sulle sinu jaoks sobiva veebipesa või kui isetegemise isu nii suur, siis soeta endale vähemalt tasuline põhi ja noki ise edasi. Ja mõtle veel kui äge kõik välja näeb kui kasutad neid kvaliteetseid fotosid, millesse sa varem investeerisid!

 

4. kujundusprogramm

Sul on olemas kaunid fotod, brändi kujundus ja toimiv koduleht. Nüüd peaksid end ka sotsiaalmeedias nähtavaks tegema, kasutades selleks oma ilusaid ja bränditud fotosid. Mis see tähendab? See tähendab seda, et sa töötled fotosid või kujundad muud materjali enda brändile omaselt. Kindel suurus, kontrast, värv, vesimärk, tekst ja muud elemendid, vaata näiteks selle postituse päise pilti. Seda kõike saad teha kujundusprogrammi abil, näiteks Photoshop, Illustrator, Affinity Design või Canva. Vali nende seast meelepärasem ning õpi programmi tundma, see on tegelikult lihtsam kui tundub. Nii saad ise kiirelt endale vajalikud väiksemad kujundused valmis meisterdada ning neid kohe ka sotsiaalmeedias jagada. Nii näeb su bränd veel ühtsem välja!

 

5. sina ise

Viimane ja kõige tähtsam investeering oled sina ise! Sina oledki oma ettevõtte kõige suurem ja kallim vara. Oled oma brändi esindaja, turundaja, loovjuht ning 100 muud tegelast. Sinu individuaalsed oskused, talent ja iseloom on need, mis teevad su äri unikaalseks. Seega ära püüa olla nagu kõik teised, jää iseendaks. Investeeri endasse, end koolitades, õppides, osaledes kursustel, töötubades ja seminaridel. Loe erialast kirjandust, suhtle teiste sama ala ettevõtjatega ning jah, isegi oma konkurentidega. Ükskõik kui suur introvert sa ka poleks, ära isoleeri end! Leia alati inspiratsiooni, kuid ära tööta end surnuks! Eesmärgiks on siiski jätkusuutlik ettevõte ning elus hoida sinu kaunist brändi. See on üks investeering, millesse oleksin pidanud oma ettevõtte algus aegadel tõsisemalt suhtuma ning millele peaksin ka praegu rohkem tähelepanu pöörama. Nii et lähme kohvile?